קהילה לומדת בת ים

בית מדרש אלול מזמין אתכם, נשים וגברים, חילונים, מסורתיים ודתיים, לומדים ותיקים וחדשים לחוויה של מפגש, לימוד מקורות ישראל בחברותא, התנסות, יצירה והתחדשות של תרבותנו.
במהלך השנה נלמד את הנושאים הבאים:
סמסטר א': "אלו ואלו דברים אלהים חיים" – על תרבות המחלוקת
באמצעות מקורות עתיקים וחדשים, יהודים וישראלים, נעסוק ביחסם של חכמי המשנה והתלמוד למחלוקות, לדעות מיעוט ורוב, לבני פלוגתא ולצחצוח החרבות שבבית המדרש. נכיר מחלוקות מפורסמות, כגון תנורו של עכנאי, יום הכיפורים של רבן גמליאל ורבי יהושע, היחס לתרבות זרה, האהבה המתוחה של רבי יוחנן וריש לקיש ועוד ועוד. נשאל גם על עצמנו כפרטים, כחברה וכעם ועל תרבות המחלוקת או ההסכמה שאנחנו מבקשים לעצמנו היום.
סמסטר ב':    "והגית בו יומם ולילה" – על לימוד ולומדים
מאז ומתמיד העמיד עַם הספר במרכז עולמו את הלימוד. באמצעות מקורות עתיקים וחדשים, יהודים וישראלים, נלמד גם אנו על תרבות הלימוד של חז"ל. מי היו התלמידים ומי היו המורים? איך נראה בית המדרש העתיק? מי הורשה בשערי בית המדרש (ומי נאלץ להישאר בחוץ)? נעיין בסיפורים על חכמים ועל עמי הארצות, על מורים ותלמידים לדוגמא וגם על כאלה שלא היינו רוצים לחקות, נעסוק ביחס בין לימוד לפרנסה, במרחק (הפיזי והנפשי) בין בית המדרש לבית, במתח בין רב לאב. ונשאל גם את עצמנו – האם היינו רוצים לבוא בשערי בית המדרש? האם היינו מצליחים להצטיין שם? עם מה היינו מבקשים לצאת? ואילו מענים יש לנו (או היינו רוצים לייצר) בישראל 2015?
בהנחיית: אודיה גולדשמידט
יום ושעת הלימוד: ימי ד', אחת לשבועיים, 11:00-12:30
כתובת:  מכללת בת ים, רחוב רהב 7, בת ים
מספר מפגשים: 8+8
מחיר: 300 ש"ח (ל8 מפגשים)
מפגש פתיחה: יום ד'  04.11.15   כ"ב בחשון תשע"ו

Be Sociable, Share!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>