על איזו ירושלים אנחנו אבלים? / יעל יחיאלי

ערב תשעה באב, זיכרון לחורבן שהיה מזמן, מידי מזמן. מה לנו ולזה בשנת 2015, כשמדינת ישראל נושמת ובועטת, על בעיותיה השונות. האם נמשיך להתאבל כמו אז?

חזל בחכמתם מצאו את הדרך לצרוב את החורבן הזה – בלוח השנה וברגעים חשובים כמו החופה, כשבנינו את טקס החופה שלנו היה ברור כי חורבן בית המקדש אינו מייצג את האבל שלנו, ויש לנו ירושלים אחרת שאנחנו אבלים עליה, ירושלים הראויה – ירושלים עיר צדק קריה נאמנה. ואלו המילים שהקראנו תחת החופה

על איזו ירושלים אנחנו אבלים?

על ירושלים של הנביא ישעיהו הצועק "לָמָּה לִּי רֹב זִבְחֵיכֶם יֹאמַר יְהוה" ומבקש "רַחֲצוּ הִזַּכּוּ הָסִירוּ רֹעַ מַעַלְלֵיכֶם מִנֶּגֶד עֵינָי חִדְלוּ הָרֵעַ: לִמְדוּ הֵיטֵב דִּרְשׁוּ מִשְׁפָּט אַשְּׁרוּ חָמוֹץ, שִׁפְטוּ יָתוֹם, רִיבוּ אַלְמָנָה"

את ירושלים העתידית אנו רוצים לעלות על ראש שמחתנו, עיר שהיא סמל של צדק, נושאת את דגל השלום, שבתוכה יושבת חברה שדואגת לחלש, לגר, ליתום ולאלמנה, והלוקחת אחריות על האחר שבתוכה.

אנו נושאים תפילה לצדק שיצא לאור וחזונו של ישעיהו הנביא יהפוך למציאות במהרה

וְאָשִׁיבָה שֹׁפְטַיִךְ כְּבָרִאשֹׁנָה וְיֹעֲצַיִךְ כְּבַתְּחִלָּה אַחֲרֵי כֵן יִקָּרֵא לָךְ עִיר הַצֶּדֶק קִרְיָה נֶאֱמָנָה: צִיּוֹן בְּמִשְׁפָּט תִּפָּדֶה וְשָׁבֶיהָ בִּצְדָקָה:

על ירושלים הזו נאמר

אִם אֶשְׁכָּחֵךְ יְרוּשָׁלִָם תִּשְׁכַּח יְמִינִי:  תִּדְבַּק לְשׁוֹנִי לְחִכִּי אִם לֹא אֶזְכְּרֵכִי אִם לֹא אַעֲלֶה אֶת יְרוּשָׁלִַם עַל רֹאשׁ שִׂמְחָתִי:

יעל יחיאלי

*הכותבת מנחה את בית המדרש המתחדש באלול

Be Sociable, Share!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>