מבוא ל"ארון הספרים היהודי" (ערב)

מתקיימת גם תכנית בוקר. לפרטים

מוזמנים להכיר מבפנים את אוצרות 'ארון הספרים היהודי', ב'תפריט טעימות' מעורר תיאבון. בכל מפגש נלמד קטע מתוך ספר מרכזי המייצג תקופה, גישה אמונית או סוגה ספרותית. ההיכרות תהיה לכן על קצה המזלג, אבל במפגש חי וישיר עם המקור.

לקראת כל תקופה ספרותית נפגוש מרצה אורח מומחה בתחום, נשמע מבוא רעיוני והיסטורי, ואז נקרא ונפענח את הטקסטים עצמם. בין המרצים האורחים: הפסיכולוג עדו גוטהולד (תלמוד), המשוררת נעמה שקד (זוהר), הרב דורי הנמן (מקרא).

נקרא בספר איוב במקרא, בנביאים יחזקאל והושע, בכתבי פילון מאלכסנדריה ו'הספרים החיצוניים', מסכת סנהדרין במשנה, מסכת ברכות ובבא מציעא בתלמוד, מדרשי 'שיר השירים רבה' ו'אבות דרבי נתן', 'אמונות ודעות' לרבי סעדיה גאון, 'מורה נבוכים' של הרמב'ם, 'הכוזרי' של יהודה הלוי, 'תחכמוני' המשעשע של אלחריזי, פיוטים ושירת ספרד, תורת הסוד בספר הזוהר, 'ספר הויכוחים' מול הנוצרים, 'שולחן ערוך' של יוסף קארו, 'מאמר תאולוגי-מדיני' המהפכני של שפינוזה, כתבי המשיחיות השבתאיים, 'מסילת ישרים' לרמח"ל, 'שבחי הבעל שם-טוב', סיפורי רבי נחמן מברסלב ותורותיו, 'מגלה טמירין' הביקורתי, ונסיים על סף התקופה המודרנית, עם 'ירושלים' של מנדלסון, מייסד 'ההשכלה'….

לאורך השנה נשאל האם מצוי תוכן מאחד השוזר את הספרים השונים ומאפיין אותם כ'יהדות'? נתמודד עם שאלות על מוסר, חירות, מחלוקת, אלוהים, תורה, פרשנות וערכי עִם ישראל. ובעיקר, נברר מה יחסנו אנו לחכמה ולאמונות שבספרים, לנוכח האתגרים הרוחניים בימינו.

בהנחיית: שלומי פרלמוטר

מספר מפגשים: 25

יום הלימוד: ראשון 19:00-21:30

כתובת:  בית אלול, ש"י עגנון 22 ירושלים

תאריך פתיחה:  26.10.2014 ב' בחשון תשע"ה

מחיר: 600 ש"ח

25_eflyer (1)

Be Sociable, Share!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>