מה ראו המיילדות / עדיאל איש-שלום*

"וַתִּירֶאןָ הַמְיַלְּדֹת, אֶת-הָאֱ-לֹהִים, וְלֹא עָשׂוּ, כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר אֲלֵיהֶן מֶלֶךְ מִצְרָיִם; וַתְּחַיֶּיןָ, אֶת-הַיְלָדִים"  -  שמות א,יז

בסבך עלילותיו של עם ישראל מופיעה פרשיה קטנה הטומנת בחובה נסתרות גדולות ועמוקות. שתי מיילדות שאינן נשמעות לצו המלכותי להמית את הבנים הנולדים לעבריות.

הפרשנים חלוקים ביניהם בנוגע לפיצוח זהותן של המיילדות. האם מדובר בנשים מיילדות עבריות, או במצריות המיילדות את העבריות, וכן האם שמותיהן המתוארים היו שמותיהן האמתיים או שמות המתארים את פעולתן. בין כך ובין כך שמותיהן (שהן עניין חשוב כשלעצמו בפרשה הנקראת שמות…) הם שמות ממוצא שמי והשם פועה אף מופיע בפפירוס מימי השושלת ה18 במצרים כשם שפחה ממוצא שמי.

אולם השאלה הגדולה היא מה ראו המיילדות שגרם להן להמרות את פי פרעה ולבוא מתוך כך לידי סכנה? פשט הפסוקים לא מגלה לנו ומאפשר לנו לנוע בין מרחב היראה והראיה של המיילדות. אך אולי יש מקום לפרש ולומר כי המיילדות, הלא הן הנשים שבעיניהן רואות ובידיהן מסייעות שוב ושוב ברגע הגעת חיים לעולם, ברגע הקסום והנסי של התגברות ותוספת החיים, רגע של התגלות נשמה שהיתה עד אותה עת אך בנסתר . דווקא הן שרואות את האלוקים, הקרוי אלוקים חיים ונענות מפנימיותן מעומק הרגש והחיבור לנשמת העולם לצו מצפונן המורה להן דרכה של תורת-חיים.

ואולי לכך כיוון גם הראי"ה קוק באומרו: כי פעמים רבות קול אלוקים הוא הקורא לו מקירות לבו לסור מדרך רעה ושלא להחזיק בעול".

* עדיאל איש שלום משתתף בתכנית אופק להכשרת מנחי בית מדרש.

Be Sociable, Share!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>