מתי תורה? מתי תורינו? – פירוט התכנית

בית המדרש אלול פותח שעריו וקורא – תלמוד תודה בעד כולם! – אנו מזמינים אנשים המשתוקקים ללימוד רחב דעת הנוגע בשורשי הקיום להצטרף למסע של לימוד תורה (במונח תורה כוונתנו במובן רחב ועמוק, יצירתי ומגוון, יהודי ואוניברסלי). מסע שיעסוק בהשפעת התורה על הנפש, בהשפעת נפש הלומד על התורה, בהשפעה המנהיגה של התורה על החברה.

מוזמנים א-נשים צעירים ממגוון זהויות ובעלי רקעים שונים בלימוד ועשייה, א-נשים המעוניינים במקום של לימוד, שיח ומפגש מרתקים ואיכותיים, שיש בו צמיחה.

נושאי הלמוד:

לימוד התורה הוא מפגש בין הלומד, על עולמו הפנימי וערכיו, עם המסורת העתיקה, הכבירה בהיקפה ועומקה הנעשה על רקע אתגרי התקופה. בית המדרש יעסוק בשלושת רכיבי המפגש הזה ונושאים אלו יישזרו ביחידות הלימוד השונות ויעסיקו אותנו לכל אורך השנה.

תכני הלימוד- מבנה:

 1.  קבלת תורה –  סיפורי מפגשים ראשונים עם הטקסט ו/או עם מורה. החוויה והאינטראקציה – עמידה פסיבית או אקטיבית, חוויית התמסרות או העצמה, נתק ממה שקדם או חיבור מועצם. (כמו סיפור חניכתו של אלישע בידי אליהו]
 2. חבורה לומדת – אמירות על אופיו ומשמעותו של לימוד כזה, ועל האינטראקציות בין בני החבורה , (כמו חבורת רשב"י בזוהר)
 3. תורה ונפש – שפת הדימויים להשפעות התורה על נפש לומדיה – התורה כמים, אור ועץ חיים.
 4. שבעים פנים לתורה – דרכים לגילוי/יצירת שכבות של משמעות, יצירת פרשנות אישית וחד פעמית.
 5. תורה וזמן – פולמוסים על התנהלות בקונפליקט בין תורה ללומדיה. ציות או שינוי ? מאיפה נלקחת סמכות לשינוי ? מי משנה ?  איך ? [ביחידה זו נעסוק גם במחדשי התורה בארץ ישראל – גורדון, ביאליק, ברל כצנלסון].
 6. נגלה ונסתר – לימוד תורה כפעילות מוצנעת, הנעשית במרחב אינטימי שבין התורה לבין יחיד או קבוצה קטנה; לימוד תורה כפעילות פתוחה, שקופה ונגישה לכל.
 7. תורה בחברה – הנהגה שמרנית או הנהגה מהפכנית ? שמירת מסורות, רצף דורות ואחדות חברתית ? או התססה והנעה קדימה לשינוי רדיקלי ?

[בשתי היחידות האחרונות נתמקד בישראל עכשיו, כולל סיורים לבתי מדרש מתחדשים ומפגש עם תופעות לימוד ועיסוק  בתורה במרחב הציבורי)

דרכי הלמוד : 

מתודות : שילוב של למידה פרונטלית, למידה קבוצתית, סיורי שטח ומרצים אורחים.

טקסטים : על גבי התשתית המקראית ייבנה רצף של מקורות הלכתיים : משנה, תלמוד וספרות הפסיקה ; והגותיים : מדרש, פילוסופיה , חסידות. מקורות מהתרבות היהודית החדשה – גורדון, ביאליק ואחרים – יהיו חלק בלתי נפרד מהלמידה.

מקום אישי : הלמידה כולה תונחה על  ידי חיפוש  המקום והמרחב בו כל לומד מחדש בתורה ומשנה את פניה ובו היא מחדשת בו. בהתאם לכך יינתן מרחב לביטוי אישי בדרכים שונות.

כמה מהמורים שיתארחו בבית המדרש –  ד"ר מלילה הלנר-אשד , מרצה לקבלה באוניברסיטה העברית, ממייסדות אלול ;  מוקי צור, ממקימי המדרשה באורנים, מנחה מחנך והיסטוריון ;אורית סן-גופטה, מורה בכירה להוראת יוגה ; הרב דובי זינגר, ראש ישיבת מקור חיים ובית המדרש להתחדשות ; יעקב דקל, בוגר האקדמיה הסופית בסקוטלנד, מורה לתורה הסופית ; יורם חמו , תא"ל במיל., עמד בראש מרכז דדו לחשיבה צבאית בין-תחומית, פרופ' רון מרגולין, מרצה לפילוסופיה יהודית באוניברסיטת תל-אביב., צבי גילת, עיתונאי, מורה דרך, מנחה קבוצות למידה של אנשי ריפוי וטיפול.

בואו לטעום מהקסם. בואו ניפגש, אנחנו, התורה והחברה – בצומת מורשה.

(((
מנחי בית המדרש:
 • דודו ליברמן,  מנחה בכיר באלול, בוגר ישיבת כותל, מוסמך האונ' בעברית בתלמוד ובספרות, ממייסדי מקור חיים.
 • אחינועם  אלדובי,  מנחה באלול, לומדת לימודי מוסמך לתאטרון באונ' העברית.

מתי: ימי ד' 17:00 – 21:00 בכל שבוע מנובמבר עד יוני

תאריך פתיחה: 9.11.2016   ח' בחשון תשע"ז

 מספר מפגשים: 25

כתובת: בית אלול, ש"י עגנון 22 ירושלים

מחיר: 1,800 ש"ח.  במידה והנכם זקוקים להנחה יש לפנות בכתב ל: elul@elul.org.il  ולנמק בקשה להנחה.

 • מפגש חשיפה לתכנית יתקיים ביום רביעי, 7.9.2016  ד' באלול  בשעה 18:30. בבית אלול, רח' ש"י עגנון 22 ירושלים
 • הקבלה לתכנית מותנית בראיון אישי.

לקבלת פרטים נוספים נא השאירו פרטי התקשרות

 

Be Sociable, Share!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>