מכתב מאת מנהלת אלול שלומית רביצקי טור-פז

חברות וחברים,

 שנת לימודים פוריה ומגוונת הסתיימה לה, ואנחנו שמחים ומתרגשים להזמין אתכם להירשם לתכניות תשע"ה, הנפרשות בפניכם כאן. המנחים כבר שוקדים על דפי הלימוד ומדמיינים את הדיון הער, השיתוף המעמיק והתובנות המרתקות שתתרמו אתם לשיח בבתי המדרש השונים. את פירות השנה שחלפה וטעימה מן השנה הקרבה תוכלו לחוות בחגיגות 25 שנה לאלול שיערכו בט"ז באלול, 11.9.14 במתחם התחנה החדשה בירושלים. בואו לחגוג אתנו!

 מחלוקת

קיץ קשה עובר על כולנו, מבחינה בטחונית, רגשית וחברתית. מרקם המגזרים בישראל דק ושביר. עוד לא הסתיימה לה מערכה אחת ואנו כבר חוששים מן המערכות הבאות שתבואנה. באלול פותח במשך השנים כלי רב עוצמה, כלי של מפגש, של שיח, של הקשבה, של יכולת להכיל ולהיבנות מתוך מחלוקת.  יש לי אמון רב בכלי זה שאנו זוכים לשכלל בכל בית מדרש, בכל קהילה לומדת, בכל מופע מספרי סיפורים, בכל סיור בית מדרשי ובכל כתיבה יוצרת או שיר 'מקורוק'. אולי נוכל להתאים כלי זה גם לשיח בין –דתי ולבנות תרבות של מחלוקת לא רק בינינו לבין אחינו ואחיותנו, כי אם גם עם הרחוקים והשונים מאיתנו עוד כברת דרך.

 תכניות

פרושה בפניכם קשת של מסגרות לימוד, מפגש ויצירה, עם המנחים הנפלאים הנאספים באלול. אתם מוזמנים בשמחה לעיין, להתרשם ולמצוא את עצמכם בתוך מסגרות הלימוד המוצעות. בדרכים שונות ומגוונות ננסה גם השנה להתחבר זה אל זה, אל עצמנו ואל קהילותנו ולבנות נדבך נוסף בהתחדשותה ובהתרחבותה של תורת ישראל. אנו נפרדים בשנה זו מנעמה שקד כמובילת בית המדרש המתחדש מזה שנים רבות (היא נשארת כמנחה בבית מדרש ערב בנושא שמיטה) ומקבלים בברכה בחזרה לשורותינו את דודו ליברמן, שיוביל ביחד עם מוקי צור את בית המדרש בשנה זו. אנו מאחלים לשניהם הצלחה בבחירותיהם החדשות. מצטרפים אלינו גם מנחים רבים נוספים,  בהצלחה לכולם!

 בית

בשנת הלימודים הבאה אנו עוזבים את בית התווים, שהיה לאלול בית מזה 20 שנה. בית התווים, אשר הוקם בשנות השלושים על ידי בעל המספרה חובב המוסיקה עלי חמודה קושט בתווים על שעריו וסורגי חלונותיו. הוא הושכר למשפחה יהודית שנאלצה לפנותו בתקופת המאורעות. כאשר נאלצו הערבים לנטוש את המקום בתקופת מלחמת השחרור, התיישבו בו פליטי העיר העתיקה. ראשוני אלול התייחסו למורכבות זו כאשר נכנסו לבניין וראו משמעות בכתלים המכילים שפות רבות, מאבקים, כאב וזכרונות. אנו יוצאים מן הבית הזה, אשר קירותיו ספוגי תורה, שירה ודעת בצער, אך גם מתוך תקווה להתחדשות בקהלים חדשים ובכתלים רגישים.

בשנה הקרובה נשכור חדר לבית מדרש ומשרדים בש"י עגנון 22, בתוך בניין 'מבקשי דרך'. במהלך השנה נתכנן ונבנה בית מדרש חדש בבנין צמוד, אשר כתליו החיצוניים נבנו לפני שנה וחצי ותוכו נשאר ריק ומזמין אותנו לעצב לנו חלל למידה אלולי משלנו. המקום ישמש מרכז חינוכי תרבותי ובית למספר ארגונים.  אם אתם מכירים משפחה אשר מבקשת להנציח שם על בניין ותרצה לתרום להשלמת הבנייה הפנימית – אתם מוזמנים להפנותה אלינו.

כמו כן, אתם מוזמנים להפנות את ההרשמה לתכניות לכל מכריכם, משפחותיכם ושכניכם להם תרצו להעניק מתנה יקרה של למידה, מפגש ומסע זהות משמעותי.

נשמח לשמוע הערות והצעות, לראות אתכם בשנת הלימודים הבאה ובחגיגות 25 השנים לאלול.

 הקדימו להירשם!

בברכה,

שלומית רביצקי טור-פז,  מנהלת בית המדרש אלול

Be Sociable, Share!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>