בית מדרש ערב – א.ד. גורדון – תורת חיים

"כי תורתנו היא ב'אני' שלנו, כי היא חיה בקרבנו, חיה ומתחדשת בשעה ובמידה שחיינו מתחדשים."

אהרן דוד גורדון, מחלוצי העלייה השנייה, היה עובד כפועל במושבות ובקבוצות, וכותב בלילות…

מהו הטעם של לימוד כתביו בבית מדרש? מה הרלוונטיות שלהם היום?

תורתו יונקת באופן שורשי ועמוק מתורת ישראל על כל שכבותיה, ומהווה קריאה נוקבת ומעוררת להתחדשות בכל רובדי החיים – התחדשות אישית, לאומית, ואנושית-קוסמית. זהו אוצר מופלא וכמעט לא-מוכר של מחשבה מקורית, עשירה ומורכבת. קול קיומי עז ששואל על גילוי ה'אני' וחינוך עצמי, על יחס חדש לטבע, על תחיית העם בארץ ומשמעותה, על תיקון אדם ועולם.

בבית המדרש נבקש ללמוד אותו כחוליה משמעותית ברצף המקורות היהודיים, החיונית לזמננו. ניפגש עם שאלות החיים שהוא מעלה, עם האמת, הביקורת, התביעה הגדולה שבדבריו, ונשאב השראה מדרכו ומאישיותו כמורה לחיים.

"אם אנו מאמינים באפשרות של התקדמות גדולה כזו של רוח אנוש בעתיד, עלינו להתחיל לכוון את אורח חיינו מהיום לקראת העתיד הגדול הזה."

המהלך השנתי יכלול לימוד לעומק ולרוחב בכתבי גורדון – מאמרים אקטואליים, הגות, מכתבים אישיים, וגם עדותם של אחרים על המפגש איתו; עיון בהקשרים של דבריו במקורות ישראל – תנ"ך, חז"ל, קבלה וחסידות; דיאלוג ישיר ועקיף שלו עם אישים בני תקופתו – י"ח ברנר, ראי"ה קוק, רחל, ביאליק, טרומפלדור ועוד; התמודדותו עם תפיסות עולם שונות כמו בודהיזם, ניטשה, סוציאליזם.

חלק בלתי נפרד מכל זה יהיה הלימוד של עצמנו, בבחינת 'עבודת חיים' – התבוננות והתנסות אישית לאור דבריו. נבקש יחד להביא את המחשבות הכוחות והרצונות שלנו לבירור, צמיחה והתחדשות.

"אני רואה בזה מקום לעורר את המחשבה… להביא לידי תסיסה אותו משהו, החי בעומק נשמתנו, במסתרי עצמותנו, שיחתור לבוא לידי גילוי במחשבה כמו במעשה בצורתו העצמית."

לקריאה נוספת על הנושא: 'מדבר אל הנפש היחידה' / נעמה שקד, וכן: 'בשביל החיים המתחדשים' | 92 שנה לפטירת א.ד. גורדון | מוסף "שבת" מקור ראשון

ערב פתוח ללימוד והיכרות: ביום רביעי כ' באב תשע"ה 5.8.2015 בשעה 19:00.

בהנחיית: נעמה שקד

יום הלימוד: שני 19:00 – 22:00

כתובת: בית אלול בירושלים, רחוב ש"י עגנון 22

תאריך פתיחה: 31.08.2015   ט"ז באלול תשע"ה

מספר מפגשים: 35 (ספטמבר עד יוני)

מחיר: 1,700 ש"ח, 50% הנחה לנרשמים לבית המדרש המתחדש.

לפרטים ויצירת קשר: נעמה שקד  naamashaked@gmail.com   0528522528

 

Be Sociable, Share!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>